top of page

aslında..

Düşünceler uçurtma

değildir..

Her esen rüzgarla yön

olmamalıdır..

Denizdeki gemi misali;

kendi rotasını kendisi çizebilmelidir..!

Çünkü; düşünceler suya benzer özünde:

berrak, saf ve sonsuzdur...Değer gerçek anlamıyla parçalanmayan bir bütünü temsil eden duyguların ve hislerin, yaklaşımların dile gelmeden pratikleşmesidir. Bir olgudur. Manevi bir yaklaşımdır. Değer anlamla doğan, sevgiyle büyüyen ve asla ölmemesi, öldürülmemesi gerekendir. Ölümsüzdür.


İnsan her anlamıyla bir değerdir, özünde değerlidir. İnsanı değerli kılan onun toplumu ahlakı ve vicdanıdır. İnsan değerlerinden koptu mu hiçleşir. Değerin olmadığı yerde doğal olmayan ölüm gerçekleşir. Doğal olmayan ölüm aynı zamanda bir toplumun değer yargılarının ölçütü olur.


Değerin yüksek düzeyini kendisinde yaratan insanın ölüm biçimleri farklı olur. Özellikle bu bir sevgiyse düştüğü toprak bile amansız canlanır, farklı çiçekler açar ve ayrı bir heybet sarar o toprağı, mezarı. Ve aslında buna ölüm demek bile yanlış olur. Çünkü burada yeni bir yaşamın canlanışı söz konusudur. Bir bitişin belki de en anlamlı başlangıcıdır. Nasıl ki değer artırıldıkça güzellik ve anlam ortaya çıkıyorsa tam tersine değersizleştirmek de değerden kopuşu ifade ediyor.


Eğer bugün kuantum teorisinde her şeyin canlılığından, varlığından, anlamından bahsediliyorsa burada değer olgusu açığa çıkıyor. Her şey bir dualite ve ahenk içerisindedir. Bu güzellikle değerin kendisi var olur. Oysaki bir parça ekmekten tutalım, dökülen bir damla kana kadar, bir duruştan tutalım bir gülüşe kadar, bir bakıştan tutalım, bir söze kadar, bir ayrılıktan tutalım, bir kavuşmaya kadar özgürlüğe hizmet ettiği oranda kendisince bir anlamı ve değeri vardır.Ve bizim de; bu doğayı benimsememizi sağlayan, bağlanmamızı gerektiren; ‘Hakikat aşktır, aşk; yaşamdır’ dedirten, özlettiren, geçmişle gelecek arasındaki şimdiye götüren, içtenlikle ideolojisine, harekete, felsefeye bağlayan, o dökülen bir yağmur damlası ve sınırları adalarla çizilmiş mesafelerdeki derin sonsuz değer verdiklerimiz değil midir? Bu nedenle anlamsız olana, yanlış olana ve yanlış anlamalara, duruşlara, pratiklere yer verilemez bizim yaşamımızda. Gerçek değer hakikatin farkına varmakla gerçekleşir. Aynı zamanda birbirini anlamlı kılmak ve her şeye rağmen mücadele etmek, birlikte olmakla oluşur değer.

Güldürmek de değerdir, gülmek de. Sadece bazen bir tebessüm bile değerdir. Sohbet de değerdir.


Doğru sevmek de değerdir. Aşkı bulmak yolunda her bir bedeldir değer.


Yücelip de, yüceltmektir değer.

Her şeyin ötesinde felsefede en hakiki olandır ...

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page